پاسکاری مسوولیت در گودهای ساختمانی
پاسکاری مسوولیت در گودهای ساختمانی
ریزش گود و ساختمان‌های مجاور آن در اقصی نقاط شهر و کشور هرچند به تکرار مورد مشاهده یا اطلاع شهروندان واقع می‌شود ولیکن از حجم تاسف و تاثر ایشان درخصوص خسارات مالی و جانی این حوادث نمی‌کاهد. حوادثی که از ضعف تامین ایمنی و کیفیت ساخت‌و‌ساز حاصل شده و هر بار با پاس‌کاری مسوولیت میان سازمان‌های متولی از شهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان و اداره کار مواجه است.

ریزش گود و ساختمان‌های مجاور آن در اقصی نقاط شهر و کشور هرچند به تکرار مورد مشاهده یا اطلاع شهروندان واقع می‌شود ولیکن از حجم تاسف و تاثر ایشان درخصوص خسارات مالی و جانی این حوادث نمی‌کاهد. حوادثی که از ضعف تامین ایمنی و کیفیت ساخت‌و‌ساز حاصل شده و هر بار با پاس‌کاری مسوولیت میان سازمان‌های متولی از شهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان و اداره کار مواجه است.
پروژه‌های ساخت‌و‌ساز شهری علاوه بر آنکه مانند هر کارگاه تولیدی دیگری، کارکنان را در معرض مخاطرات تولید قرار می‌دهد، از آن رو که درون شهر و در مجاورت همسایگان و عابران گذر واقع می‌شود، دارای اهمیت ویژه‌ای برای تامین ایمنی اشخاص ثالث نیز هست. بروز اینگونه حوادث علاوه بر اینکه موجب خسارت‌های مستقیم از هزینه درمان مصدومان، غرامت فوت یا نقص عضو، حقوق از کار افتادگی و جبران آسیب وارده به اموال می‌شود، خسارت‌های غیر مستقیم فراوانی چون آثار سوء حادثه در روحیه شهروندان را به همراه دارد.
قانون کار جمهوری اسلامی ایران در آبان ۱۳۶۹ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده و در دی‌ماه همان سال از سوی دولت برای اجرا ابلاغ شده است. قانون کار مشتمل بر ۲۰۳ ماده است که مواد ۸۵ تا ۱۰۶ آن در فصل چهارم، به بحث حفاظت فنی و بهداشت کار اختصاص دارد. در ماده ۸۵ این قانون عنوان می‌شود برای صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور رعایت دستورالعمل‌هایی که از طریق شورای عالی حفاظت فنی (برای تامین حفاظت فنی) و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (جهت جلوگیری از بیماری‌های حرفه‌ای و تامین بهداشت کار و کارگر و محیط کار) تدوین می‌شود، برای کلیه کارگاه‌ها، کارفرمایان، کارگران و کارآموزان الزامی است.
آخرین مطالب بلاگ
تکنولوژی-کاشی عایق صوت از جنس پشم چوب
یکی از گروه‌های طراحی و معماری دانشکده معماری استکهلم در هفته طراحی و دکوراسیون کشور سوئد، نمونه متفاوتی از کاشی‌های دیواری رنگارنگ که مانع از نفوذ و عبور صدا می‌شود و در عین حال از پشم چوب بسیار سبک ساخته شده را به نمایش گذاشته است.
تاریخ : 1398/11/06
بیشتر
تکنولوژی-استفاده از تکنولوژی های روسازی بتنی بزرگراه گناباد- قاین-بیرجند
به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیرالله خادمی ضمن اعلام این خبر گفت: همزمان با آغاز عملیات اجرایی قطعه سوم از باند دوم محور گناباد- قاین- بیرجند، اجرای عملیات روسازی بتنی در ۴۰ کیلومتر از این محور با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و آخرین تکنولوژی‌ در این زمینه و برای اولین بار در کشور آغاز شد.
تاریخ : 1398/11/06
بیشتر